Forumul studenţilor de la Drept
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O speta la drept procesual penal - anul III

2 participanți

In jos

O speta la drept procesual penal - anul III Empty O speta la drept procesual penal - anul III

Mesaj Scris de manowar Lun Mar 30, 2009 7:34 am

Salutare, Alex ma numesc, m-am gandit ca poate cineva mai luminat ar putea sa-mi dea o mana de ajutor.
O speta mai precis la procesual penal de anul III.

"" La data de 1.07.2006, Judecatoria a dispus prin sentinta condamnarea lui A la 2 ani inchisoare pentru savarsirea infractiunii de furt (art. 209 alin. 1 C.pen.). Impotriva sentintei la data de 9.07.2006 A introduce apel, iar la data de 1.09.2006, tribunalul respinge apelul ca nefondat si mentine solutia Judecatoriei. La data de 9.09.2006, A introduce recurs aratand ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de furt, invocand drept motiv de recurs art. 3859 pct. 12 (forma anterioara Legii nr. 356/2006). Curtea de apel respinge recursul ca inadmisibil aratand ca motivul de recurs invocat a fost abrogat prin Legea nr. 356/2006.

Comentati solutia Curtii de apel.

Repere : principiul aplicarii imediate a normelor de procedura penala ; cai de atac ; ipoteza de ultraactivitate a legii vechi. ""

Daca cineva poate sa comenteze putin pe aceasta speta, un multam mare din partea mea.

Sa traiti !

manowar

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : Baschet
Stare de spirit : ??
Data de inscriere : 30/03/2009

Sus In jos

O speta la drept procesual penal - anul III Empty Re: O speta la drept procesual penal - anul III

Mesaj Scris de amalia Vin Apr 03, 2009 1:23 pm

nu stiu cine te ar puutea ajuta...voinicii astia de anul I , chiar daca la inceput debordau de entuziasm, crezand ca acesta va fi forumul vietii lor, au uitat complet de up-date-uri...sau deja sunt prea ocupati cu chestiuni din domeniul juridic, avand atatea de solutionat...
amalia
amalia

Numarul mesajelor : 7
Varsta : 34
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : mai multe
Stare de spirit : powerfull
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum