Forumul studenţilor de la Drept
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Admiterea la facultate 2012 - examenul de gramatica a limbii romane

In jos

Admiterea la facultate 2012 - examenul de gramatica a limbii romane Empty Admiterea la facultate 2012 - examenul de gramatica a limbii romane

Mesaj Scris de TeoCrisIor Joi Apr 26, 2012 8:09 am

anul acesta voi da admiterea la facultatea de drept si as vrea sa cunosc opiniile voastre despre examenul de gramatica a limbii romane.
stiu ca un astfel de examen grila din vocabular, fonetica, morfosintaxa si sintaxa.

am cautat carti pentru pregatire la gramatica si pana acum toata lumea mi-a recomandat volumele 1 si 2 din Gramatica limbii romane pentru examene, prof. Alexandru Petricica. din ce am vazut eu, sunt cele mai bune pentru admitere.

am vazut ca aceste carti ale dl. Petricica au si subiectele din 2009, 2010 si 2011, cu raspunsuri comentate + toata teoria structurata, dupa tematica de examen + alte 1500 de grile pt. pregatire.


Iata ce am gasit pe net despre ele:

"Gramatica limbii romane pentru examene” s-a lansat pe site-ul grile-gramatica.ro si este cea mai recomandata carte pentru pregatirea la admitere 2012 la Academia de Politie, la Facultatile de Drept, la scolile de politie, de agenti de penitenciare si de jandarmi.

Volumul I, NOTIUNI TEORETICE. EXERCITII APLICATIVE:
• toata teoria structurata intr-un mod usor de retinut, in cele 4 capitole cerute la examen– fonetica, vocabular, morfologie, sintaxa.
• 50 de grile tematice, gradate ca dificultate, pentru fiecare capitol; grilele au una, doua sau trei variante de raspuns; toate raspunsurile sunt comentate si explicate la sfarsitul volumului.
• “Dificultati” ale analizei gramaticale pentru fiecare parte de propozitie!
• Subiectele si raspunsurile de la admiterea din 2010 si 2011 – explicate si comentate
• Nume de locuitori – toate formele gramaticale corecte!


Volumul II, 1500 GRILE TEMATICE COMENTATE ŞI EXPLICATE:
• Grile tematice pentru fiecare capitol: parti de vorbire, de propozitie, de sintaxa, de fonetica si de vocabular
• Seturi de cate 30 sau 60 de teste-grila explicate si comentate
• Subiectele si raspunsurile de la admiterea din 2009 – explicate si comentate

Pe site-ul http:grile-gramatica.ro sunt si opinii ale actualilor studenti care s-au pregatit dupa aceste carti.
Par a fi perfecte pentru admitere. Ce spuneti?



Admiterea la facultate 2012 - examenul de gramatica a limbii romane Gramatica_pentru_examene__600_x_376_-2488276728bbf441a59a38a3a5175ef0

TeoCrisIor

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : consilier
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 26/04/2012

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum